Žijeme v modernej dobe kde hrajú prím najmodernejšie technológie. To sa premieta aj do sveta kníh. Klasickému čitateľovi určite nič nenahradí vôňu novej kníhtlače a šušťanie stránok ale môže si uľahčiť život a byť flexibilnejší napríklad počas ciest alebo dovoleniek.
Je to ako objaviť nový svet netušených možností.
Čítačky je možné rozdeliť do dvoch základných skupín.
E-Ink
Toto prenosné zariadenie je navrhnuté tak aby sa čo najmenej odlišovalo od bežnej knihy. Jedinečná technológia napodobňuje vzhľad čierneho atramentu na tlačených stránkach. Keďže displej nie je podsvietený, elektronický papier minimalizuje napätie očí pri čítaní a šetrí zrak.
Farebná čítačka a tablet
Sem patria klasické tablety s LCD displejom na báze tekutých kryštálov. Sú vhodnejšie na čítanie časopisov, komiksov, detských kníh a webového obsahu ako špecializované čítačky e-kníh s monochromatickými obrazovkami.
Pri výbere sa rozhodujte aj podľa týchto parametrov:
•veľkosť displeja
Pre bežné čítanie románov a beletrie si vyberte uhlopriečku 6“. Je optimálna a nemusíte si veľmi namáhať zrak.
• podpora formátov
E-booky v PDF sú pre čítanie na čítačkách nevhodné kvôli zlému rozlíšeniu. Najoptimálnejšie sú ePub a Mobi. Pokiaľ máte text vo formáte, ktorý čítačka nezvládne dá sa konvertovať v PC.
• ovládanie
Môže byť buď manuálne s tlačidlami po stranách alebo dotykom priamo na displeji. Výhodnejšie je manuálne listovanie ktoré by sa malo nachádzať po bokoch čítačky, ak ju držíte jednou rukou, ľahšie sa vám bude listovať.
• podsvietenie
Je veľmi dôležitou a komfortnou výbavou. Pokúste sa nájsť čítačku, ktorá má vbudované podsvietenie elektronického papiera. Umožní vám to čítanie aj pri zlom osvetlení či už ráno v autobuse alebo večernom čítaní v posteli.
• pripojenie
Väčšinou býva riešene cez USB port alebo sa môžete pripojiť aj cez wifi. Cez port je možné čítačku aj nabíjať a na jedno nabitie vám vydrží aj mesiac. Nezabudnite si však kúpiť nabíjačku, často nie je súčasťou balenia.